Najlepszym sposobem na rzucenie palenia jest …rzucenie palenia. Aby to zrobić należy przestać palić.
I co? Udało się?
Skoro czytasz ten artykuł to pewnie nie. Czyżby znowu Ci nie wyszło?
Palenie papierosów to jedno z takich zachowań, które dowodzi, że człowiek, wbrew powszechnej opinii, nie jest istotą racjonalną, a emocjonalną. Oczywiście człowiek lubi myśleć o sobie jako o rozumnej istocie, która kieruje się przede wszystkim rozumem i logiką, ale są to zwykłe brednie. Coś jak opowieści erotomana gawędziarza, który w swoim mniemaniu jest co najmniej Casanovą, a w łóżku, co najwyżej impotentem. Ale nie będziemy tu naśmiewać się z natury ludzkiej, bo z drugiej strony w ogóle siebie nie doceniamy. Zwykliśmy nie doceniać siły ludzkiego umysłu, i tego co człowiek może osiągnąć, co przetrwać i jakie siły w sobie uruchomić, a nawet tego jakie w ogóle są nasze możliwości.
A zatem do rzeczy!
URUCHOM WYOBRAŹNIĘ
Wyobraź sobie, że jest Was dwóch. Ci dwaj w ogóle nie zgadzają się ze sobą w kwestii palenia- jeden chce palić, drugi- nie chce. A ponieważ się nie zgadzają, to walczą ze sobą i wygrywa ten, który akurat w danym momencie jest silniejszy.
Ten który jest silniejszy- nie śpi, a ten który jest słabszy- zasypia. Więc kiedy sięgasz po kolejnego papierosa, to oznacza, że ten który nie chce palić- poszedł sobie spać.
Kiedy się obudzi będzie robił Ci wymówki, krzyczał, wywoływał wyrzuty sumienia i obrażał, czym chwilowo może uda mu się nawet zastraszyć tego, który chce palić, i uda Ci się wtedy być przez chwilę osobą niepalącą.
Najczęściej jednak tą osobą niepalącą będziesz „od jutra”. A kiedy przyjdzie jutro, ten, który nie chce palić znowu zaśnie.
W tej zabawie mogą minąć dni, miesiące a nawet lata, ba, całe życie może tak minąć.
Co więc zrobić żeby z tego wyjść? Najlepiej, jeśli Ci dwaj porozmawiają ze sobą i dogadają się w tej kwestii, tak aby nie musieli dalej walczyć, ale aby wspólnymi siłami doszli do wspólnego celu. I będzie to Cel zgodny z każdym z nich.
Ale musi to być rozmowa szczególna. A mianowicie jak rozmowa z najlepszym przyjacielem, którego chcesz zrozumieć, a nie z najgorszym wrogiem, którego musisz pokonać.
Nie mów do siebie: „muszę się pokonać”. Lepiej powiedz: „chcę się ze sobą dogadać w tej kwestii”.
CO MOŻE NA MNIE DZIAŁAĆ
Kiedy zaczniesz rozmawiać ze swoim palącym przyjacielem, będziesz mógł zauważyć, że on pali nie dlatego, bo chce zrobić T/Sobie na złość, ale dlatego, że działają na niego różne rzeczy. Na przykład kiedy pali, ma poczucie, że:
- – jest dorosły
- – jakiś jego idol pali i on chce być taki jak on
- – o przyjemność
- – o koncentrację
- – o rozluźnienie
- – o bycie męskim (pamiętacie tego kowboja który kiedyś reklamował Marlboro?)
- – o to, że to jest czas kiedy można sobie polatać niczym Małgorzata (ta od Bułhakova) i odlecieć daleko, daleko, daleko…
- – i o wiele, wiele innych rzeczy, które możesz w sobie zbadać.
REMEDIUM
Jeśli już poznasz powody dla których Twój wewnętrzny przyjaciel sięga po papierosa, znajdź coś, co pozwoli Ci uzyskać taki sam lub podobny efekt wewnętrzny ale bez papierosa.
Odkrywaj siebie- zauważaj wszystko co dobrze, pozytywnie i przyjemnie na Ciebie działa. Czasami tak mocno utożsamiamy się z paleniem, że nie zauważamy innych drobnych codziennych rzeczy, które również sprawiają nam przyjemność.
Zrób coś czego do tej pory nie robiłeś, a co zawsze chciałeś zrobić, nawet jeśli wydaje Ci się to głupie.
Wyobraź sobie że wszechświat Ci sprzyja. Że czujesz się coraz lepiej. Że każdego dnia jesteś coraz lepszym człowiekiem. Że każdego dnia coraz bardziej siebie lubisz. Że każdego dnia coraz bardziej sobie ufasz.
Skojarz wolność od palenia z radością, szczęściem i zadowoleniem.
PUŁAPKI
Nasz umysł bardzo lubi ulegać różnego typu iluzjom. Jedną z takich iluzji byłego palacza, jest iluzja, która zaczyna się od myśli: „Ach, przecież jeśli zapalę tego jednego to na pewno nic się nie stanie.” Myśl ta, może dopaść byłego palacza w każdym momencie jego abstynencji- po kilku dniach od rzucenia, po kilku godzinach, po miesiącu, a nawet kilku latach.
Jednak musisz wiedzieć, że prawdopodobieństwo, że po tym jednym papierosie palacz znowu wróci do palenia, graniczy z pewnością, że właśnie tak będzie. A wtedy cała zabawa zacznie się od nowa.
CO SIĘ STANIE GDY JUŻ RZUCĘ?
- – Po pierwsze przestaniesz śmierdzieć. Może Ty tego nie czujesz, ale wierz mi, że inni tak.
- – Odzyskasz węch oraz odzyskasz smak- zauważysz, że wszystko o wiele lepiej smakuje.
- – Przestaniesz sam siebie oszukiwać, że lubisz palić, a palenie pomaga Ci w ….
- – Zaczniesz postrzegać siebie jako osobę niepalącą więc papierosy znikną z twojej przestrzeni, z twojego życia, z twoich myśli, i z twoich potrzeb
- – Staniesz się wzorem do naśladowania przez innych bo przemienisz swoją słabość w swoją siłę.
- – Zyskasz w swoich oczach- będziesz mógł być z siebie dumny i zadowolony
- – Odzyskasz wolność i zaoszczędzisz pieniądze
- – Wzmocnisz swoją pewność siebie- nabierzesz przekonania, że jeśli rzuciłeś palenie, możesz również osiągnąć inne, ważne dla Ciebie cele. Te małe i te większe
- – Rozjaśnisz swojego wewnętrznego ducha (nawet jeśli nie wiesz, że go masz) i odblokujesz się na nowe, sprzyjające Twojemu dobremu samopoczuciu, pozytywne nawyki.