• AMNEZJA POHIPNOTYCZNA

niepamięć dotycząca przebiegu hipnozy. Występuje spontanicznie, najczęściej jako skutek głębokiej hipnozy (somnambulizmu), bądź na skutek sugestii pohipnotycznej.

  • ANALGEZJA HIPNOTYCZNA

znieczulenie, zniesienie odczuwania bólu podczas transu hipnotycznego. Jej przeciwieństwem jest HIPERSENSYTYWNOŚĆ.

  • AUTOHIPNOZA

trans hipnotyczny, zaindukowany hipnotyzowanemu przez siebie samego. Istnieje wiele technik i metod autohipnozy.

  • HALUCYNACJE HIPNOTYCZNE

spostrzeganie (jakimkolwiek zmysłem) przedmiotów lub zjawisk bez działania obiektywnych bodźców fizycznych, a jedynie za sprawą sugestii hipnotyzera podczas transu hipnotycznego.

Rozróżnia się HALUCYNACJE POZYTYWNE- spostrzeganie rzeczy/osób/zjawisk, które fizycznie nie występują, oraz HALUCYNACJE NEGATYWNE- niespostrzeganie istniejących rzeczy/osób/zjawisk.

  • HIPERMNEZJA HIPNOTYCZNA

zdolność przypominania sobie przeszłych zdarzeń/ przeżyć w transie hipnotycznym, w stopniu niemożliwym do osiągnięcia na jawie w normalnym stanie umysłu.

  • HIPERSENSYTYWNOŚĆ

wyjątkowa wrażliwość na bodźce.

  • INDUKCJA HIPNOTYCZNA

działanie mające na celu jak najgłębsze wprowadzenie hipnotyzowanego w trans hipnotyczny.

  • KATALEPSJA HIPNOTYCZNA

sztywność mięśni i całego ciała następująca pod wpływem sugestii w transie hipnotycznym.

Rozróżnia się KATALEPSJĘ SZTYWNĄ- zesztywnienie ciała oraz KATALEPSJĘ WOSKOWATĄ- ciało osoby hipnotyzowanej pozostaje nieruchomo w nadanej mu pozycji, często nienaturalnej.

  • MAGNETYZM ZWIERZĘCY

in. MESMERYZM. Pojęcie wprowadzone przez Franza Mesmera (patrz: Ludzie hipnozy) zakładające istnienie niewidzialnego fluidu, posiadanego przez wszystkie organizmy żywe, mającego właściwości lecznicze.

  • MOST KATALEPTYCZNY

często prezentowany podczas pokazów hipnozy estradowej. Ciało hipnotyzowanego będące w katalepsji opiera się głową o oparcie jednego, a stopami o oparcie drugiego krzesła. Zahipnotyzowany jest tak usztywniony, że można na nim stanąć nie powodując żadnego ugięcia ciała. Hipnotyzowany nie odczuwa przy tym żadnego wysiłku. Pytany gdzie leży może ze spokojem odpowiedzieć, że na miękkim łóżku. Jakkolwiek są osoby które i bez hipnozy zaprezentują taką ekwilibrystykę, nie widziałam jeszcze aby osoba niezahipnotyzowana potrafiła leżeć w ten sposób przez dłuższy okres czasu, co jest możliwe dla osób będących w hipnozie.

  • SOMNAMBULIZM

inaczej: lunatyzm. Stan zbliżony do snu, w którym somnambulik może wykonywać złożone czynności (np. ubrać się i wyjść na miasto), przy czym jego świadomość jest znacznie ograniczona. Po obudzeniu nie pamięta co robił. Stan ten można wywołać za pomocą sugestii hipnotycznych. Jego wystąpienie w transie hipnotycznym uważa się za oznakę głębokiego transu.

  • SUGESTIA POHIPNOTYCZNA

sugestia (polecenie wykonania jakiegoś zadania, sugestie odczuć) wprowadzone w transie hipnotyzowanemu przez hipnotyzera, które hipnotyzowany ma zrealizować po wybudzeniu z transu.

  • TRENING AUTOGENNY

metoda ćwiczeń, inspirowanych jogą oraz ćwiczeniami Zen, opracowana w latach 30tych XX wieku przez niemieckiego lekarza J. Schultza (patrz: Ludzie hipnozy). Jedna z form autohipnozy. Ma zastosotwanie m.in. przy nerwicach, zaburzeniach psychosomatycznych, neurologicznych itp. Służy pełnej relaksacji ciała i umysłu.

  • UKRYTY OBSERWATOR

zjawisko odkryte i wprowadzone przez amerykańskiego psychoterapeutę Ernesta Hilgarda (patrz: Ludzie hipnozy). Jest to część „ja”, która nie ulega sugestii.

Autor: Elżbieta Szwaczkiewicz